Oprava střechy trochu jinak

Mnozí majitelé domů, ať už jde o panelové domy, nebo jen o garáže, které mají střechy (většinou bývají ploché, potažené pásy asfaltové lepenky různého druhu), po určité době zjišťují, že dochází k degradaci lepenky. Je popraskaná a místy zdeformovaná a střechou může i zatékat.


Existuje několik možností oprav – odstranit celé asfaltové pásy a přivařit na střechu nové, navařit na stávající hydroizolaci další vrstvu asfaltové lepenky, případně obnovit funkčnost a prodloužit životnost střechy obnovovacím nátěrem.

Zajímavá novinka pro maloodběratele

Dříve nezbylo nic jiného než použít černý gumoasfalt nebo eonit, který se dodával v červenohnědé barvě. Tím byl výběr vyčerpán. Nyní začal český výrobce Denas, který už léta vyrábí hydroizolační nátěrovou hmotu pro průmyslové využití například k nástřiku střech s izolací z polyuretanové pěny, dodávat tuto hmotu pod názvem Denas Lepenka i do maloobchodní sítě. Vyrábí se v několika barevných odstínech – v bílém, ve světle šedém, v červenohnědém či v šedozeleném, a po dohodě s výrobcem je možné koupit i jiné odstíny. Jde proto o vítanou změnu, a to nejen ve výběru barevného řešení. Hlavním přínosem nátěru je prodloužení životnosti a vytvoření pochozího povrchu (můstku).

Hmotu lze využít nejen na střechách pokrytých polyuretanovou pěnou, ale i na těch, které pokrývají staré popraskané asfaltové pásy. Díky svému složení dokáže překlenout i prasklinky do 1 mm. Větší deformace lze vyplnit speciálním tmelem Ostaflex.

Postup krok za krokem

Jak tedy postupovat při opravě, aby byla rychlá a hlavně účinná a aby dlouho vydržela? Nejprve zbavte střechu mechanických a mastných nečistot. Podklad by měl být suchý. Na asfaltové pásy nebo na jiné savé podklady naneste penetrační nátěr Primer B. Ten je transparentní, ředitelný vodou v poměru 1:4 a má vynikající penetrační vlastnosti. Je vysoce odolný vůči působení vlhkosti a jeho použití zajistí sjednocení savosti podkladu a zvýší pevnost povrchu, a tím i soudržnost všech vrstev. Nanáší se jednoduše štětcem, válečkem či stříkáním.

Případné velké praskliny nebo i chybějící části mezi oplechováním a asfaltovými pásy předem zatmelte špachtlí tmelem Ostaflex. Velice dobře přilne nejen k asfaltovým pásům, ale i ke kovovým či plechovým (pozinkovým) klempířským zakončením. Tmel Ostaflex se dá dobře přetřít Denas Lepenkou. Ta po zaschnutí vytvoří elastickou fólii, která dokonale přilne k podkladu. Nátěr se vyznačuje vysokou odolností vůči působení vody, UV záření i střídání teplot, zachovává si pružnost i při teplotách pod bodem mrazu a překrývá trhlinky v podkladu.

Pokud ale chcete ještě zvýšit životnost nátěru nebo pokud jsou praskliny většího rozsahu, můžete do nátěru položit vložku z průmyslové tkaniny a pak ji překrýt druhým nátěrem. Tím vznikne velice elastický a pevný povrch s dlouhodobou životností. Po uschnutí se dá nátěr na tkanině snadno smotat do ruličky a zase narovnat. Povrch je pochozí i při vysokých letních teplotách či v mrazech.

Na terasy i na eternit

Tímto způsobem je možné opravit i terasu. Na Denas Lepenku, která vytvoří dokonalou hydroizolaci, lze položit podlahářské terče a na ně položit dlažbu. Tak jednoduše získáte například terasovou dlažbu s možností vyjmutí dlaždic, pokud by došlo k nějakým potížím. Voda prosakuje volnými spárami a po Denas Lepence odtéká pryč.

Tato hydroizolační hmota se dá ale použít nejen na asfaltové lepenky. Dnes je častý problém s likvidací šablon či vlnovek z eternitu. Kdo se snaží co nejvíc prodloužit životnost střechy, hledá ten správný nátěr. Po očištění eternitu za použití ochranných prostředků (respirátor, rukavice, ochranné brýle a další) se chemicky zlikvidují pozůstatky kořínků například modrou skalicí a po ostříkání tlakovou vodou se napustí penetrací Primer B. V případě nutnosti se může penetrace opakovat. Po jejím zaschnutí můžete nanášet hydroizolační  Denas Lepenku.

Využití v interiéru

Tento materiál je vhodný především na střechy, kde zaručuje vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a proti UV záření. Ale také v interiéru můžete Denas Lepenku použít všude tam, kde potřebujete hydroizolaci, například v koupelně, kde budete mít odtokový žlab místo sprchové vaničky, nebo jen pro jistotu i pod celou plochu koupelny či kuchyně při rekonstrukcích a podobně.

Je vynikající, že výrobky, které využívaly jen specializované firmy, jsou nyní dostupné i pro širokou veřejnost. Díky snadnosti aplikace a univerzálnosti jejich použití je nyní může využít každý stavebník, který má problémy se střechou nebo potřebuje kvalitní hydroizolační nátěr.   

Autor: Redakce Praktik, Miroslav Koubek
Publikováno: 6.8.2017 15:02:00
Kategorie: Dům
Rubrika: Rekonstrukce