Pro naše čtenáře,  Tipy na výlety

Kam za zajímavými slunečními hodinami?

Rádi výletíte a zajímají vás všelijaká tradiční řemesla? Tak si nenechte ujít náš cestovatelský tip…

Sluneční hodiny u vysílače Krašov nedaleko obce Bezvěrov (foto: Ladislav Němec, MAFRA)

Budete-li mít cestu na Plzeňsko, zastavte se v obci Bezvěrov. Nedaleko ní totiž stojí vysílač Krašov (342 m, druhá nejvyšší stavba u nás), který funguje jako astronomický gnónom, tedy kůl vrhající stín do slunečních hodin. Na loukách kolem vysílače je instalováno pět obřích číslic 10 až 14, na něž stín věže dopadá, a to nejpřesněji v době blízké jarní a podzimní rovnodennosti a právě v čase mezi 10. a 14. hodinou. Přijeďte se tedy podívat na největší sluneční hodiny na světě, které vzešly z nápadu Václava Sidorjaka. Ten se věnuje motorovému paraglidingu a dlouhého stínu od věže vysílače si všiml právě při svém letu.  

Vesnice slunečních hodin 

Pokud se chcete pokochat hned několika slunečními hodinami, zamiřte na Přerovsko do obce Rouské. V jedné vesnici totiž mají hned osmery, což je při necelých třech stovkách obyvatel opravdu unikát. První se objevily na zdejší chalupě akademického malíře Jaroslava Kupce, který si je vyrobil z vypálených kachlí na průčelí domu a později ještě z druhé strany objektu. Inspiroval tím další obyvatele a sluneční hodiny se postupně objevily také na fasádě úřadu nebo na zámkové dlažbě na návsi.  

Pražské Klementinum 

Velkou a možná ne příliš známou zajímavostí pražského Klementina je fakt, že se v jeho areálu nachází 14 slunečních hodin. Nejvýše položené jsou ty na východní straně Astronomické věže. Vytvořen byly v rokokovém slohu, který se zachoval i po jejich restaurování. Na věži se nacházejí také unikátní štěrbinové sluneční hodiny. Fungují na principu pronikání slunečního paprsku štěrbinou ve zdi věže na podlahu místnosti. Jakmile paprsek splyne s poledníkovou značkou umístěnou na podlaze, nastává pravé poledne. Na věži bývalo hodin pravděpodobně ještě více, ale bohužel se do dnešních dnů nedochovaly. 

Pražské Klementinum (foto: Eva Hodíková)

Uveřejněno v čísle 8/2021. Text: Helena Pokorná Hladíková, foto: Ladislav Němec (MAFRA, zdroj www.impuls.cz), Eva Hodíková (www.praguecityline.cz), Jana Zemková (Český rozhlas, www.region.rozhlas.cz) a Shutterstock