Časopis,  Zahrada

Co vysít na prázdné záhony?

Prázdné záhony po salátu, cibuli a další už sklizené zelenině nemusejí zůstat ležet ladem až do zimy. Naopak – existuje spousta druhů zeleniny, které, když je nyní zasejete, do prvních mrazíků ještě sklidíte.

Necháváte raději záhony volné, protože se vám nechce opakovat složitá příprava na pěstování, kterou jste dělali na jaře? Nemusíte. Letní výsevy jsou jednodušší. Záhony stačí vyplít, vyčistit a lehce zkypřit motyčkou. Nemusíte tedy čekat dva až tři týdny, až si takzvaně sednou jako na jaře, kdy pracujete se zrytou zeminou. Půdu také nemusíte přihnojovat, listová zelenina a nejrůznější ředkve a ředkvičky, které se nejčastěji pro opakované výsevy používají, nejsou na živiny nijak náročné. Předplodina, například rané brambory, košťáloviny nebo karotka, jim v půdě nechají dost zbytkových živin. A například hrášek či fazolky dokonce půdu obohacují o dusík.

Oproti jaru ale musíte nyní víc zalévat – v létě je půda samozřejmě sušší, zásoba vody ze zimy už zmizela a vysoké teploty navíc zvyšují jej odpařování. Pozor i na půdní škraloup – po něm voda odtéká a rostlinám chybí. V takovém případě se doporučuje prostor mezi rostlinami lehce zkypřit motyčkou anebo záhony zamulčovat třeba čerstvě posečenou trávou. Ta také zabrání většímu odpařování vody. V létě dávejte také větší pozor na škůdce, kteří mladé rostlinky napadají.

Oblíbené saláty

Saláty patří mezi zeleninu, která potřebuje jen krátký čas od vysetí do sklizně. Proto ještě v srpnu můžete na záhony vysévat listové saláty, vhodné jsou letní odrůdy, odolné proti horku, hořknutí a vybíhání do květu. Nebo vyzkoušejte odrůdy určené k řezu listů, které můžete sklízet velmi brzy, a po seříznutí navíc znovu obrůstají. Ledový salát je vůči horku také odolný, avšak hlávky se tvoří dlouho. Vysít lze rovněž čekanky pro sklizeň kořenů a pozdější zimní rychlení nebo červené či zelené
salátové čekanky s nahořklou chutí pro podzimní doplnění vitaminů. Opakovaně můžete vysévat a brzy sklízet roketu, rukolu, asijské listové saláty a kopr pro sklizeň mladých lístků, přičemž po seříznutí většinou znovu obrazí.

Jakou další zeleninu ještě můžete vysévat? A proč se vyplatí pěstovat i takzvané zelené hnojení? To se dozvíte v srpnovém Praktiku. Koupíte ho nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis