Časopis

Jak sušit prádlo pohodlně, účelně a ještě ušetřit?

Možná máte pocit, že při sušení prádla není jak a na čem šetřit, protože šňůra za stokorunu a kolíčky za třicet korun vám vydrží déle než jednu sezonu, a slunce svítí zadarmo? Ale sušit prádlo venku nelze po celý rok a péče o oděvy přece jejich pověšením nekončí!

Na první pohled je to jasné, sušení prádla na šňůře nic nestojí, tak musí být lepší!  Ale není tomu vždycky tak. Musíte pro to mít určité podmínky, a správné počasí je jen jednou z nich. Proto si sušičku prádla, ještě před pár lety tak trochu zatracovaný a podceňovaný přístroj, dnes pořizuje stále více domácností. Stačilo k tomu málo – několik kladných referencí od známých,
a také zlevnění, a to hlavně provozních nákladů. Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, sušička totiž dokáže šetřit nejen čas, ale i peníze. Podívejte se, jak vybrat dobrou sušičku prádla v testu sušiček na CoVybrat.cz.

Výhody obyčejné šňůry

Pro sušení prádla potřebujete nejen dobré počasí, ale i vhodné místo. Tím může být zahrada či balkon, ideální jsou odvětrané sušárny. Pokud je máte, nic vám nebrání věšet sem prádlo. Rozhodně totiž není pravda, že slunce v kombinaci s moderními pracími prostředky způsobuje zažloutnutí nebo zašednutí bílých věcí. Opatrní musíte být spíš při sušení těch tmavších. Nestálobarevné kousky na slunci blednou, a tak je třeba je věšet obrácené naruby. Rozhodně se slunci nedá upřít, že prádlo krásně provoní, a samotné sušení opravdu nic nestojí. Jen vaši pečlivost, protože každý kousek byste měli dobře vytřepat a pečlivě na šňůře rozprostřít a zakolíčkovat, ulehčíte si tím pozdější žehlení. 

Ovšem mnoho domácností balkon ani zahradu k dispozici nemá, a tak volí stropní šňůry v koupelně nebo rozkládací sušáky, které staví různě po bytě. Jenže například panelákové byty nejsou k sušení prádla vůbec přizpůsobené, chybí jim dostatečné odvětrání (nebo snad po celou dobu, kdy v létě i v zimě sušíte prádlo, máte zapnutý ventilátor či otevřené okno?), což může vést ke zvýšení vzdušné vlhkosti v bytě a často i k následnému vzniku plísní. A jejich odstranění přijde na několika set i tisíc korun, záleží na rozsahu. 

Máte pocit, že je stále lepší to risknout, než platit drahý provoz sušičky? Jenže to není tak docela pravda. Naprostou většinu prádla pověšeného na šňůře je totiž potřeba vyžehlit. A zde nastává onen „drahý“ problém. Současné žehličky mají příkon 2000 až 2500 wattů, spotřeba elektřiny je tedy 2 až 2,5 kW za hodinu. Přitom zhruba dvě třetiny této doby se opravdu zahřívají a odebírají energii ze sítě, celkem tedy 1,33 až 1,66 kWh. (zdroj: Srovnání a recenze sušiček prádla)

Při ceně klasického tarifu kolem pěti korun vás tak hodina žehlení přijde na 6,65 až 8,30 korun. Pokud tedy například jednu pračku dětských trik, tepláků, mikin podobně žehlíte i dvě hodiny, jen na energii spotřebujete 13 až 16,50 korun.
A to je důvod, proč si sušičky našly své místo v rodinách s dětmi. „Za standard se dnes považují plně elektronické kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem, jejichž spotřeba je až poloviční oproti starším typům,“ vysvětluje Petr Chlada ze společnosti Miele a nabízí příklad: „Na usušení jedné náplně o hmotnosti jeden až sedm kilogramů spotřebují 1,8 kilowatthodiny, pokud ždímáte na tisíc otáček, nebo 1,55 kWh při čtrnácti stech otáčkách za minutu.“ Přepočteno na peníze je to 9 nebo 7,75 korun. Navíc z bubnu vyndáváte věci vyhlazené natolik, že je stačí jen složit. A odpadá vám hodina či dvě stání u žehlicího prkna!

Kolik stojí provoz žehličky?

Není to tak dávno, kdy se uvádělo, že cena jednoho sušicího cyklu je dvacet i třicet korun. Ale to se týkalo starších typů. V současnosti jsou standardem sušičky vybavené tepelným čerpadlem. „Tepelné čerpadlo funguje na opačném principu než lednice. Uzavřený okruh nedovolí plýtvat teplem, a tedy ani energií, vyrobené teplo je uchováno a dále využito. I délka cyklu je navržena tak, aby odpovídala přesné velikosti a vlhkosti každé náplně, čímž se dosáhne ještě lepších výsledků sušení při minimální spotřebě energie,“ říká Patrik Masár ze společnosti Electrolux. Proto už tyto přístroje bez problémů splňují limity pro energetickou třídu A. Konečná spotřeba pak hodně závisí i na tom, jak dobře je prádlo vyždímané. Zatímco při věšení na šňůře je jedno, zda máte pračku s 1000 nebo 1600 otáček, neboť slunce hřeje zadarmo, při sušení v sušičce na tom záleží. Čím méně vody v prádle zůstává, tím rychleji ji vysušíte, a přístroj tedy spotřebuje méně energie.

Navíc za tyto peníze je prádlo mnohem lépe ošetřené než „v ruce“. Proud vzduchu usuší oblečení tak, že se mnohé kousky nejenže ani nemusí žehlit, což platí pro trička, mikiny, tepláky, dětské punčocháče a další bavlněné věci, které z bubnu vytáhnete krásně hladké a stačí je jen složit, žehlení vyžadují prakticky jen košile a halenky. Navíc se z prádla „vyfouká“ také prach, uvolněné nitě, vlasy a případně i zvířecí chlupy. Proto už nebudete muset svádět boje s kartáči a válečky a pracně odstraňovat z černých triček bílé kočičí chlupy nebo z bílé košile černou srst psa. Stačí jen vyndat věci ze sušičky a vyčisti její buben, kde najdete vrstvu vyfoukané „plsti“. Ale to trvá jen pár vteřin.
S výběrem nejlepšího produktu vám může pomoct srovnávací test nejlepších sušiček prádla.

Koupit časopis