Časopis,  Zahrada

Jarní hnojení: Co dělat pro bohatou úrodu?

Zahrádka začíná vystrkovat první zelené lístky a je také pořádně vyhládlá. Připravte jí bohatou hostinu a ona vám vynaložené úsilí vrátí v podobě bohaté úrody a nádherných květin. Jak a čím na jaře správně hnojit, aby vám zahrada dělala jen radost?

Rostliny k životu potřebují spoustu živin, vitaminů a minerálů stejně, jako my lidé. Tuto svou potravu čerpají z půdy, je proto potřeba do ní výživu pravidelně doplňovat. Důležitou složkou je i organická hmota. Vytváří správnou strukturu půdy, pomáhá zadržovat vodu a je naprosto nepostradatelná pro půdní život, bez něhož by naše rostlinky nemohly prospívat. Jak ale všechny tyto věci zajistit teď na jaře, pokud jsme nestihli pořádně pohnojit už na podzim?

Minerální hnojivo: fast food pro rostliny

Pokud potřebujeme dostat do půdy živiny co nejrychleji, aby je mohly rostliny okamžitě slupnout, můžeme sáhnout po minerálním hnojivu. Na trhu jsou jich stovky, složení je ale podobné. Průmyslové hnojivo vnímejte jako prostředek první pomoci, nikoli jako pravidelnou stravu. Je to něco jako fast food – nasytí v krizi, ale dlouhodobě způsobí spíš škody. Aplikace je velmi snadná, ale pozor, minerálními hnojivy můžeme rostliny snadno nechtěně přehnojit, anebo dokonce spálit. Přebytečné živiny z hnojiva pak silný déšť bez užitku spláchne až do povrchových či spodních vod, kde dělají neplechu. Minerální hnojiva navíc neobsahují organickou hmotu, a jejich jednostranné používání tak půdě spíše škodí. Rostliny sice dostanou rychle zpracovatelnou výživu, ta se ale v půdě bez humusu moc dlouho neudrží, a stejně tak voda. Půda ztrácí svou správnou strukturu, úrodnost a schopnost zadržet vodu. Rostliny hnojené minerálními hnojivy prospívají poměrně dobře, ale každý větší stres pro ně může být fatální. Jsou příliš zvyklé na okamžitou snadnou potravu, a nepotřebují si tak budovat silný kořenový systém. Výsledek? Neumějí si sáhnout pro potřebnou vlhkost a živiny do hlubších vrstev půdy, a tak je nepříjemně zaskočí sucho nebo jiná nepřízeň počasí. Jsou také náchylnější k chorobám a snadno podlehnou škůdcům.

Organické hnojení: živá půda a zdravé rostliny

Živiny z organického hnojení se uvolňují ve složitějších sloučeninách, postupně a rovnoměrně.  Aby je rostlina mohla zkonzumovat, potřebuje silné kořeny, které dosáhnou do větší hloubky, a také užitečné bakterie, které jí pomohou živiny přeměnit do stravitelnější formy. Bakterie milují sladké kořenové výměšky, takže je rostlina tvoří jako o závod, aby malé pomocníky přilákala ke spolupráci. Organická hnojiva tímto podporují růst kořenového systému. Rostlina se silnějším kořenovým systémem je odolnější a samostatnější – ať už jde o to obstarat si živiny, nebo natáhnout se kořínkem pro vodu. S organickým hnojením navíc do půdy dostáváme i organickou hmotu. Humus dodává půdě strukturu, váže vodu i živiny. Je potravou pro užitečné mikroorganismy, které jsou pro rostliny nepostradatelné nejen proto, že jim upravují živiny tak, aby je dokázaly lépe vstřebat, ale také se starají o jejich zdraví i imunitu, podporují fotosyntézu i růst a likvidují patogeny. Rostlina opečovávaná kvalitním organickým hnojivem a užitečnými mikroorganismy také více kvete a plodí. Užitečné bakterie můžeme hravě dodat probiotickou zálivkou weiki. Stačí jedno víčko na konev a můžeme zalévat.

Co uvítá zelenina

Zelenina potřebuje zejména velké množství organické hmoty. A hladová plodová zelenina také hromadu živin. Nejvíce jim prospějeme pořádnou dávkou kompostu, sypkým organickým hnojivem weiki nebo uleželým koňským hnojem. Pro rychlé nastartování růstu můžeme mladé rostliny pokropit rostlinnou jíchou, zkvašenými slepičinci nebo jim přilepšit granulovaným hnojem. Aby si rostliny mohly na čerstvé dávce živin smlsnout co nejrychleji, přidáme do zálivky i probiotika weiki. Užitečné bakterie jim živiny upraví tak, aby je mohly rychle a beze zbytku vstřebat. Navíc klíčícím pidirostlinkám a sadbě pomůžou posílit imunitu, zvládnout stres z přesazování a vybudovat si rozsáhlý kořenovým systém.

Jak se postarat o květiny

Abychom se mohli radovat z kvetoucí nádhery, potřebujeme květinám dopřát hlavně dostatek fosforu. Nejvíce se ho nachází v půdě bohaté na bakteriální život, protože spoustu tohoto prvku obsahují těla mikroorganismů. A proto čím živější půda, tím bohatší květenství! Půdu můžeme snadno obohatit užitečnými organismy weiki, a to v zálivce jednou za 10 až 14 dní.

Čím zjara potěšit trávník

Na jaře se nevyhneme vertikutaci trávníku. Tato pečující „kúra“ půdu krásně provzdušní a po ní travnímu porostu dopřejeme organické či minerální hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Výhoda organického hnojiva spočívá v tom, že uvolňuje dusík postupně a zároveň ho v sobě váže až do chvíle, než ho trávník bude potřebovat. Díky tomu se nevyplaví, a trávník tak nebudeme muset tolik přihnojovat. Mysleme na to, že čím více zelený porost sekáme, tím více hnojiva spolyká. Prospěšné bakterie weiki trávníku pomůžou posílit kořeny, rychle zahájit růst a získat zdravou barvu. Nastartují rychlejší rozklad posečené trávy a usnadní transport dusíku kořenům.

A co dřeviny?

Stromy a keře uvítají hnojení, které uvolňuje živiny velmi postupně během celého roku. Proto nejvíce ocení vyzrálý kompost. Při sázení nezapomeneme jámu pořádně prolít vodou s probiotiky weiki, aby keře nebo stromy dobře zakořenily a vybudovaly si bohatý kořenový systém. Můžeme užít i speciální hnojiva, která mají složení ušité přesně na míru různým potřebám dřevin – ať už potřebují kyselejší, nebo zásaditější půdu.

(Připravila: Adéla Steinová, zdroj a foto: weiki)

Koupit časopis