Časopis,  Dům,  Hobby

Prší u vás? Ideální čas zkontrolovat střechu!

Zatékání do krovů či stropů je signálem, že byste měli opravit střechu dřív, než voda poškodí konstrukci domu. Zasáhnete-li včas, nemusí jít o složitou práci a všechno se dá zvládnout svépomocí.

Zatékání často způsobují tašky uvolněné nebo poškozené větrem či při bouřce. Extrémní počasí ale může zle poškodit i jiné typy krytin. Bydlíte-li v povětrnostně exponovaných místech, zvolte už při stavbě nebo rekonstrukci materiál a druh, který se snadno opravuje a mění. Jsou to především pálené a betonové tašky, případně asfaltové šindele na záklopu. Náročnější je rekonstrukce eternitových nebo vláknocementových či plastových šablon. Složité opravy plechových střech může vyvážit skutečnost, že je-li tento typ správně položený a upevněný, obvykle odolává náročným povětrnostním podmínkám velmi dobře. Krytiny ovšem poškozuje nejen vítr a déšť, ale také mech. Zatékání kolem komínů pak často způsobují poškozené nebo špatně upevněné plechy. V břidlicových či vláknocementových šablonách
časem zrezaví hřebíky, a ony se pak uvolní nejen při větru. Voda někdy prosakuje i kvůli špatně zvolené krytině vzhledem ke sklonu střechy. Vyřešení potíží se zatékáním tedy musí začít odhalením jeho příčiny.


Ideálně po silném dešti zkontrolujte, zda pod střechu nezatéká nebo zda z podkroví neodhalíte prosvítající místa, která signalizují prasklou či posunutou tašku nebo poškozený hřebenáč.

Jak dále postupovat a na co si dát pozor při kontrole střechy najdete v srpnovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis