Byt,  Časopis,  Dům,  Interiér

Víte, co dokážou barvy?

Léto patří malování, v teplých dnech stěny dobře schnou. Pokud vás tato práce čeká, věnujte se nejprve výběru vhodného odstínu barvy a nepromarněte skvělou příležitost, jak byt zvětšit, rozšířit, zesvětlit…

V mnoha domácnostech sázejí na jednoduchost a celý byt včetně stropů vymalují nabílo. Nic tím nezkazí, ale bytu to na kráse nepřidá, spíš si zde budete připadat jako v nemocnici. Přitom stačí tak málo – kombinovat bílé matné a lesklé plochy, místy si dopřát hrubou omítku, a interiér bude vypadat lépe a zajímavěji. Variantou je pak kombinace neutrální barev, tedy bílé, šedé, černé a odstínů béžové. Jejich výhodou je, že se dají míchat navzájem a prostor zklidňují. Také je lze oživit jakoukoli další barvou.
Pokud se rozhodnete odstíny míchat, máte nepřeberné množství kombinací a variant. Má-li interiér vypadat sladěně, měli byste vybrat pouze tři odstíny, a to ve správném poměru.

Člověk se cítí dobře v místnostech, které barevným členěním odpovídají přírodě. Nejtmavší je tedy podlaha – zde je paralela s hlínou, pak můžete mít kolem sebe zelenou, modrou, šedou, červenou a další odstíny stromů, polí, květinových luk nebo vody. Světle modré nebe v bytě nahrazuje světlý strop. Ačkoli bílá při jeho malování stále vede, neuděláte chybu, pokud barvu stěn prodloužíte i na něj. Osvědčilo se
to u světlých neutrálních odstínů, tedy šedé a béžové. Prostor pak působí uceleně a klidně, protože zde mizí horní hrana zdi.

Víte, co s místností udělají tmavé odstíny? A světlé? A proč si dávat pozor na žluto-oranžovou kombinaci? Odpovědi najdete v srpnovém Praktiku. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis