Časopis,  Dílna,  Řemesla

Vyzkoušeli jsme: pracovní stůl do dílny

Redakce Praktika dostala možnost otestovat výškově nastavitelný vyztužený pracovní stůl značky Liftor. Domluvili jsme se na spolupráci se Střední odbornou školou Jarov a truhlářští učňové se do zkoušení mile rádi pustili!

Stůl jsme sestavili za 30 minut bez sebemenších problémů. Stavění nemělo naprosto žádný technický zádrhel,“ říká Bc. Radek Andrlík, vedoucí učitel odborného výcviku oboru truhlář a tesař. Stůl je tvořený masivními kovovými prvky – pevné kovové nohy spojuje masivní trnož, vše opatřeno kvalitním černým nátěrem na kov. Součástí balení jsou dva imbusové klíče a jeden klíč stranový, čímž výrobce garantuje, že stůl se dá sestavit i bez jiného nářadí, a to je sympatické. „V balení je i velice přehledný návod, který snadno pochopí i člověk, který nemá s řemeslem žádné zkušenosti. Sestavení se zvládne i v jednom člověku. Jednotlivé dílce do sebe perfektně zapadají a je poznat, že výrobek je velice kvalitně a řemeslně zpracovaný,“ konstatuje Andrlík.

Masivní deska stolu je natřená kvalitním transparentním lakem a posouvá se díky elektrickému zvedacímu mechanismu nahoru a dolů. „Tuto funkci velice oceňujeme, protože slouží k pohodlné práci a samozřejmě to velmi ulehčuje montáž v určité části, kterou zrovna opracováváme na daném výrobku a k níž je jinak náročné se dostat. Velice vhodný je také perforovaný plech, který slouží k uložení a zavěšení nářadí. Dále moc oceňuji masivnost a potažmo i váhu stolu, je velice stabilní,“ potvrzuje odborník a dodává, že praktický je rovněž šuplík pod hlavní stolovou deskou, který lze využít k uložení nářadí, případně výkresů. „Na výrobku jsme shledali jedinou malou vadu, a sice velikost stolu. Bylo by vhodné přidat nějakých 40 centimetrů na šířku a 20 centimetrů na hloubku.“ A komu lze stůl doporučit? „Stůl se bude hodit převážně domácím kutilům do menší dílny, ale ocení ho i profesionální řemeslníci, kteří ho budou podle mého názoru využívat na speciálnější práce. A bude jim usnadňovat ty formy práce, které vyžadují polohování výrobku,“ uzavírá Andrlík.

A co na stůl říkají sami učňové?

Lukáš Červenka, 3. ročník oboru truhlář SOŠ Jarov: „Stůl jsem podle návodu smontoval během asi půl hodiny a nepřišlo mi, že by sestavení bylo nějak složité. Zdá se mi praktický a jediné, co bych považoval za nevýhodu, je jeho váha, mohl by být lehčí. Jinak provedení je na velice slušné úrovni.“

www.skolajarov.cz, www.liftor.cz

Koupit časopis