Časopis,  Mazlíčci

Zdravá kočičí strava

Kočky mají chuť vyvinutou spíš méně. Chuťové pohárky se u nich nacházejí na špičce, po stranách a u kořene jazyka. Celkem to není víc než pět set receptorů, zatímco člověk jich má devět tisíc. Vnímají chuť hořkou, kyselou, slanou, a ještě jednu další, která byla za samostatnou uznána teprve poměrně nedávno. Tuto pátou chuť, umami, vyvolává kyselina glutamová. Sůl této aminokyseliny zvýrazňuje charakter daných pokrmů.Kočky mají chuť vyvinutou spíš méně. Chuťové pohárky se u nich nacházejí na špičce, po stranách a u kořene jazyka. Celkem to není víc než pět set receptorů, zatímco člověk jich má devět tisíc. Vnímají chuť hořkou, kyselou, slanou, a ještě jednu další, která byla za samostatnou uznána teprve poměrně nedávno. Tuto pátou chuť, umami, vyvolává kyselina glutamová. Sůl této aminokyseliny zvýrazňuje charakter daných pokrmů.

Granule jsou nejjednodušším způsobem, jak kočku nasytit. Suchých krmiv existuje mnoho druhů a příchutí a majitelé si je hodně oblíbili také kvůli dobré skladovatelnosti. Granule tolik neosychají jako vlhká krmiva a kočka si jejich chroupáním posiluje čelisti a částečně si také čistí zuby od zubního plaku. Kvalitní granule mívají lépe vyvážený obsah živin včetně vápníku a fosforu a dodají vašemu zvířeti energii. Avšak jak už název napovídá, jsou suché, tedy bez vody, a mohou vést k nedostatečné hydrataci. Proto odborníci doporučují přidávat k nim vždy v nějaké míře krmivo vlhké, například masové kapsičky.
Vlhká krmiva, k nimž patří různé konzervy, paštiky a kapsičky, ať už jsou v omáčce, v rosolu nebo ve vlastní šťávě, většinou převyšují granule svým obsahem živočišných surovin a kvalitou bílkovin. To platí pro suchá a vlhká krmiva průměrné kvality.

Ovšem i kočky trpí nemocemi, ať už jde například o cukrovku, problémy s obezitou, různé alergie, srdeční choroby či nemoci močového ústrojí a ledvin. Co v takové situaci dělat? Jak vybrat správnou dietu? Odpovědi najdete v srpnovém Praktiku. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis