Časopis,  Dílna,  Dům

Dřevěný plot vyžaduje péči

Jako výplň oplocení rodinných domů se stále používá nejčastěji kov nebo dřevo. Důvody pro volbu dřeva bývají tři – pořizovací náklady, možnost samovýroby a estetický vzhled. Dřevo však má i svou druhou tvář…

Jako přírodní materiál je totiž, na rozdíl třeba od kamene, stále živé. Vlivem vlhkosti mění objem, „pracuje“, je citlivé na venkovní prostředí a snadno ho napadají škůdci, hmyz, houby či plísně. Proto pokud není správně chráněné, jeho životnost se značně omezuje. Už na samotnou konstrukci plotu by se mělo použít zásadně jen kvalitní zdravé dřevo pokácené ideálně v zimním období, kdy obsahuje minimum cukrů. Určitě nikdy nepoužívejte dřevo z takzvaných soušek. Co se týče odolnosti jednotlivých dřevin vůči počasí, dobrou odolnost má v jádře dub, středně odolné jsou borovice, jedle a modřín. Absolutním rekordmanem v životnosti dřeva je pak akát. Relativně málo je naopak z běžných dřev odolný smrk a buk, který navíc silně sesychá, tedy mění svoje rozměry. Buku se při použití do exteriéru proto raději vyhýbejte.

Pozor na vodu

Ke stavbě plotu nepoužívejte ani latě, na nichž je krásně vykreslený takzvaný fládr. Na oko sice vypadá pěkně, nicméně má sklon k odlupčení, tj. odlepení, zvednutí a následnému zatékání vody. Při stavbě plotu vůbec dbejte na všechny vodorovné plochy, které by měly mít sklon od 15 do 18 %. U svislých prvků by měl být v horní části úkos, ve spodní části také, a to cca 45° pro odkap vody. Spodní odkapová hrana totiž zamezí vzlínání vody a následnému prasknutí dřeva. Myslete rovněž na to, že veškerý spojovací materiál plotu by měl mít zásadně nekorodující provedení, nejčastěji se k tomu používá pozinkovaná úprava.  

Správná úprava povrchu

Jelikož dřevěné ploty spadají do kategorie nestabilních konstrukcí, kdy může mezi podélné a svislé části zatékat voda, musíte všechny dřevěné prvky dostatečně ošetřit ještě před sestavením plotu, nikdy ne naopak. První penetrační nátěr by měl obsahovat vhodné biocidní látky nebo by vrchní krycí nátěr měl být dostatečně odolný proti napadení mikroorganismy, aby zabránil jejich prorůstání do dřeva. Zároveň by povrchové ošetření mělo maximálně prodloužit termíny mezi potřebnými opravnými nátěry. Ty je nutné provádět včas, aby nedošlo k destrukci předchozí politury. Oprava zdevastovaného nátěru je pak vždy zbytečně pracná a finančně náročná. Značka SOKRATES®, tradiční český výrobce nátěrových hmot na dřevo, již třicet let nabízí a doporučuje řadu produktů, které vám péči o dřevo velice usnadní:

Z lazur je to Olejová lazura DŘEVO, rozpouštědlový systém, který je vyrobený na bázi dlouhého a pomalu zasychajícího oleje. Má vynikající penetrační vlastnosti, dokonale a dlouhodobě chrání povrch dřeva. Druhý nátěr se provádí po 24 hodinách a vytváří na omak velmi příjemný voskový povrch s životností 10 let. Nátěrový film je rezistentní k napadení houbami a plísněmi, čímž dokonale brání jejich dalšímu pronikání do dřeva. Opravné nátěry se provádějí pouze očištěním povrchu a nanesením nové vrstvy.

Z vodou ředitelných lazur nabízíme klasické produkty Lazurit FORTE a Lazurit PLUS. Lazurit FORTE je vyrobený na bázi uretanizované fermeže, která zajišťuje extrémní penetraci, ale i pomalé zasychání. U málo nasákavých dřev je vhodné tuto lazuru pro první nátěr naředit v poměru 1 : 1 vodou (druhý nátěr se provádí již neředěným Lazuritem FORTE). Výsledný povrch je polomatný s absolutní odolností proti loupání a extrémní životností. Lazurit FORTE se hodí na dřevěné štíty budov, ploty, dětská hřiště apod. Zároveň se jedná o ideální podklad pro následnou aplikaci Silnovrstvé lazury, která se nanáší ve dvou vrstvách po dokonalém zaschnutí Lazuritu FORTE.

Lazurit PLUS je vyrobený na bázi středně dlouhého hybridního alkydu s velmi dobrou penetrací a elasticitou po celou dobu životnosti nátěru. Poskytuje příjemný sametový povrch a ideálním základem pod něj je Lazurit FORTE, ale není podmínkou. U málo savých podkladů je opět vhodné první nátěr naředit vodou. Lazura je vhodná k použití na obložení budov, oplocení, zahradní nábytek, dětská hřiště apod.

Zcela samostatnou kapitolu v oblasti nátěrových hmot představuje Sedlácká barva 3 v 1. Tento unikátní výrobek se vyznačuje řadou specifických vlastností, především extrémní penetrační schopností, zachováním kresby dřeva a dokonalou adhezí k různým povrchům. Povrch barvy je dokonale rezistentní proti napadení houbami a plísněmi, proto se hodí na zahradní nábytek, ploty, obložení budov, dveře, hračky, ale třeba také řezné rány ovocných stromů. Ačkoli obsahuje inhibitory bleskové koroze, nejde o antikorozní barvu, proto musí být železné povrchy předem ošetřené základní antikorozní barvou.

Značka SOKRATES® nabízí i levnou, ale kvalitní vodou ředitelnou Lazuru na ploty. Vzniklý polokryvý povrch se neloupe a má životnost min. 5 let. Vyrábí se v odstínech Palisander a Oregonská pinie a vytváří velmi líbivý povrch.

Více informací najdete na www.barvy-sokrates.cz.

Koupit časopis