Byt,  Časopis,  Dům,  Hobby

Jak odhlučnit panelový byt?

Pronikání rušivých zvuků, které mohou obtěžovat obyvatele bytu i v případě, že se jejich sousedé chovají vcelku tiše, je častým problémem panelových bytů. Někdy stačí rozvrzaná podlaha nebo hlasitěji puštěný televizor. Řešení přitom existuje.

Akustické izolace interiérů různými způsoby a za použití rozličných materiálů nabízí řada specializovaných firem, protože jde o problém celkem rozšířený. Odhlučnění bytu přinese jeho obyvatelům klid. V ideálním případě tedy najděte ve svém okolí příslušnou firmu, nechte si navrhnout řešení včetně použitých materiálů a ceny a případně porovnejte víc nabídek. Odhlučnit zdi však zvládnete i svépomocí.

JAK SE ZBAVIT RUŠIVÉHO HLUKU?
Možností, jak se zbavit hluku, existuje několik. V zásadě všechny pracují s materiály, které postaví pronikajícímu hluku ve formě akustického vlnění do cesty bariéry, a tím tyto vlny zastaví. Jedním z možných řešení je instalace lisovaných akustických desek z polyuretanové pěny. Tyto desky s vysokou gramáží 180 kilogramů na metr krychlový mají podle dodavatelů skvělé vlastnosti v oblasti eliminaci hluku skrze konstrukce svislé i vodorovné. Čím je totiž objemová hustota materiálu větší, tím hůř skrz jeho strukturu projde zvuková vlna. Vysoká gramáž dává deskám jak patřičnou objemovou hustotu, tak i žádoucí mechanické vlastnosti jako samonosnost, odolnost a dynamickou tuhost. Mohou se proto použít i jako tlumící vrstva na podlahu. Potěší i sekundární funkce těchto desek – jde zároveň o účinnou tepelnou izolace. Podle dodavatele je obvyklý rozměr desek 100 x 50 x 5 centimetrů vhodný k snadné manipulaci a jejich montáž lze zvládnout svépomocí.

D

Kromě pěnových desek lze použít i izolanty na bázi minerálních vláken, u nichž dochází k tlumení zvuku nárazem na rozhraní plynného a pevného skupenství, jež vytvářejí právě slisovaná minerální vlákna. Jaké jsou další možnosti odhlučnění se dočtete v zářijovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho a http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis