Byt,  Časopis,  Chytrá domácnost,  Dům

Jak správně větrat v zimě?

Větrání – jak to letní, tak zimní – má svá pravidla. V chladném období je třeba v místnostech pravidelně měnit vzduch a zároveň zabránit únikům tepla. Jestliže máte okna zavřená nebo otevřená na takzvanou mikroventilaci, zvolili jste ten nejhorší a nejméně šetřivý způsob. Jak tedy správně větrat?

Když je venku zima, řiďte se pravidlem, že větrat se má krátce, ale intenzivně. Několikrát denně na několik minut otevřete okna dokořán a poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny. Od teplých zdí a zařízení se pak vzduch v místnosti opět rychle zahřeje, proto nebudete muset zvyšovat výkon topení a zbytečně tak utrácet.

PROČ JE DŮLEŽITÉ VĚTRAT
Rozhodli jste se šetřit a okna neotevírat raději vůbec? To je také špatně. Víte, že vám každý den projde plícemi neuvěřitelných dvanáct tisíc litrů vzduchu? Jen málokdo se stará, jaké je jeho složení. V uzavřených místnostech je přitom vzduch brzy takzvaně vydýchaný, což neznamená nic jiného, než že v něm přibývá oxidu uhličitého. Jakmile se jeho množství přiblíží jednomu procentu, na člověka padá únava, přicházejí bolesti hlavy, pálení očí a zhoršuje se schopnost soustředit se. Množství oxidu uhličitého by v ideálním případě nemělo přesáhnout 0,2 procenta. Toho dosáhnete jediným způsobem – že otevřete okno a vyvětráte.

K čemu tedy mikroventilace u oken je a kdy ji použít? A víte, jak správně větrat v teplých dnech. Vše najdete v listopadovém Praktiku. Ten koupíte nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis