Časopis,  Řemesla

Kam za rekordy? Přece do Pelhřimova!

Unikátní kytary

S létem přichází čas na prázdninová posezení u ohně – a jak jinak než s kytarou. Proto jsme se v našem listování Českou knihou rekordů zaměřili na kytary rekordní a zvláště ty neobvyklé… Miroslav Kohel ze Želiva se dlouhá léta zabývá vyřezáváním miniatur a v našem muzeu premiérově představil nejmenší model dřevěné kytary „španělky“ se všemi detaily, které známe u kytary klasické. Kytara z ořechového dřeva se stala součástí expozice Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů, kde jsou vystavené i další unikátní nástroje. Například funkční kytara ze sirek, na kterou na festivalu Pelhřimov – město rekordů zahrál i kytarový virtuóz Štěpán Rak. Jde o dílo Tomáše Kordy sestavené ze 17 225 zápalek, které zabralo 2753 hodin čistého času práce. Další zvláštností je i tzv. „keramokytara“ – elektrická kytara, jejíž tělo tvoří pálená střešní taška.

Tuplákový rekordman

Léto spojené s výlety a prázdninovými akcemi láká člověka i na posezení u piva. A protože my Češi jsme pivní národ, nechybí tato kapitola ani v České knize rekordů. Agentura Dobrý den třeba na festivalu Pelhřimov – město rekordů zapsala muže, který dokáže vypít půllitr piva za 5,97 vteřiny – ovšem ve stoji na hlavě! V tu chvíli tak vlastně teče pivo (světe, div se!) do kopce. A český rekord ve štafetě na 5x 1 pivo (po dopití si musí první člen štafety s tím druhým nejdříve přiťuknout) je rovněž nevídaný – 13,14 vteřiny! A do třetice pivo, i když trochu jinak – Petr David jako první člověk na světě zvedl a v jedné ruce(!) udržel 12 plných tupláků s pivem. Nutno dodat, že tuplák má objem jeden litr.

Miniaturní nůž

Peter Ontek z obce Skalka na Olomoucku vyrobil miniaturní, avšak plně funkční a náležitě ostrý nůž o délce 3,7 mm! Nůž je zhotovený z chromované oceli a slonoviny, kování autor vytvořil ze 14karátového zlata. Ještě před samotnou výrobou si však rekordman musel vytvořit brusku o délce 2,2 cm s diamantovým kotoučem o průměru 1 cm, kterou potřeboval k vybroušení nože (v této souvislosti je třeba upozornit, že při výrobě takto extrémně malých předmětů se pracuje v tisícinách milimetru, což je miliontina metru, tedy 1 mikron). Miniatura, při jejíž výrobě se Peter Ontek držel své zásady hovořící o tom, že tupý nůž je k ničemu, spatřila světlo světa v roce 2001. O dvacet let později, tedy nyní, byl mininožík předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. A víte, co je ještě kuriózní? Před předáním exponátu autor svůj nožík už dvakrát ztratil. Tedy přesněji řečeno, vysypal se mu z krabičky do kapsy u saka. A jak říká pan Ontek, hledejte nůž v kapse saka!

Nejdelší svatební kytice

Na co se v listování databankou českých NEJ… pelhřimovského Muzea rekordů podíváme tentokrát? Na téma svateb! Viola Zeithamlová a Eliška Křováčková se v rámci Dne květin Muzea Kadlín zapsaly do České knihy rekordů tím, že ze 745 květů chryzantém, afrikánů, růží, nevěstina závoje a asparágu vytvořily svatební kytici o délce 19,45 m. Hmotnost kytice činila 25 kg a výroba trvala rekordmankám 15 hodin! Rekordní květina byla využita při netradičním obřadu „na psí knížku“ v obci Kadlín.

Největší sbírka seker

Miloš Kolouch (Tesařství Kolouch) z Frankova Zhořce dokázal společně se svým bratrem, sběratelem hoblíků, nashromáždit úctyhodných 1695 seker určených k opracování dřeva. Unikátní sbírka, kterou Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov nejen zapsalo do České knihy rekordů, ale udělilo jí i titul REKORDMAN ROKU, obsahuje také sekery z doby kamenné a bronzové a sekery středověké. Hlavní část sbírky se datuje do 18. až 20. století. Kromě nástrojů tesařských zahrnuje sekery kolářské, bednářské a vorařské, které pocházejí z České republiky, ale rovněž z Rakouska, Německa, Slovenska, Ukrajiny, Polska, Maďarska, Severní Ameriky či Aljašky. Většinou jsou opatřené topůrkem, ve sbírce ovšem nalezneme i samostatné železné části bez topůrka. Nejstarší klasická sekera pochází z roku 1781.

http://www.dobryden.cz

Koupit časopis