Časopis

„Každý někdy potřebuje pomoc…“

Pražská vydavatelská společnost s.r.o. prostřednictvím hobby časopisu Praktik & přílohy Byt magazín vytvořila v letošním roce projekt na podporu činnosti neziskových organizací. Poskytla v on-line formě na www.casopispraktik.cz bezplatný prostor pro prezentaci těchto subjektů. Projekt je zaměřený nejen na lidské osudy, ale i životní prostředí, týraná zvířata a další problematiku, která tíží naši společnost. Pokud budete chtít tento prostor bezplatně využít, můžete kontaktovat marketing časopisu Praktik: Mgr. Luděk Černý, cerny@casopispraktik.cz, +420 723 104 562

Pokud chcete i vy pomoci rodinám s těžkým osudem, je to snadné. Jedním z největších charitativních projektů je kupříkladu nadace Dobrý anděl. U ní se stačí zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a nastavit pravidelný příkaz k úhradě. Při registraci získáte přístup do svého Andělského účtu, díky němuž můžete sledovat, které konkrétní rodinně vaše příspěvky pomáhají. Nadace rodinám odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře. Přečtěte si příběh jedné z mnoha rodin, které můžete pomoci i vy…


„Díky Nellinčinému onemocnění jsme přestali řešit malichernosti.“

Navzdory své nemoci se Nellinka stále usmívá

Osmiletá Nellinka ze Sepekova na Písecku se od narození potýká se závažným metabolickým onemocněním – Leigh syndromem. Tato vzácná diagnóza je způsobená mutací DNA a postihuje mitochondrie, které jsou součástí každé buňky. Projevuje se postupným zhoršováním motoriky, neprospíváním, svalovou slabostí i celkovou psychomotorickou retardací. Diagnostika je složitá, i proto si rodiče příčinu neprospívání své dcery vyslechli, až když byly Nellince téměř tři roky. Zjištění bylo o to horší, že průměrný věk dětí s tímto onemocněním je 5 let. Nellinka tak úspěšně boří lékařské prognózy. „I když nám onemocnění dcerky vzalo určitou část svobody, díky ní jsme se naučili vážit si každého dne,“ shodují se rodiče Vendula a Martin.

Velký smíšek i pěkná uličnice

„Když jsme se dozvěděli, jak moc je dcera nemocná, že ji nemůžou nikdy vyléčit a jak krátký život ji čeká, zažívali jsme nejstrašnější období našeho života,“ začínají své vyprávění rodiče Vendula a Martin. Kromě Nelly společně vychovávají ještě dva syny, dvanáctiletého Marka a Nellinčino dvojče Davídka. „Pečovali jsme o ni jako o květinku ve skleníku, ale i přesto se její stav raketovou rychlostí horšil. Vše se přizpůsobovalo Nellince. Tak to trvalo zhruba rok. Postupem času nám ale docházelo, že čím více o naši květinku pečujeme a pomáháme jí, tím je progrese onemocnění rychlejší. Teď s Nellinkou jednáme jako s jejími bratry. Mentálně je naprosto v pořádku. Učíme ji, že se musí snažit, a když něco chce, musí si tam prostě dolézt. Tehdy začalo období, kdy se zpomalil postup nemoci,“ popisuje paní Vendula.

Uvědomili jsme si, že musíme s naší květinkou Nellinkou jednat jako s jejími zdravými bratry

Péče náročná po všech stránkách

V důsledku svého onemocnění Nellinka nechodí, doma se pohybuje pouze lezením. Rodiče jí musí pomáhat s hygienou, vysazováním na nočník či krmením, venku ji vozí ve speciálním kočárku. Kvůli zpomalenému uzavírání dýchací trubice při polykání přijímá již více než rok stravu skrze PEG, tedy výživovou sondu, která je přes břišní stěnu zavedena přímo do žaludku. Jen z tohoto výčtu je jasné, že péče o Nellinku není náročná pouze psychicky a časově, ale také finančně. Proto s výdaji spojenými s péčí o Nellinku rodině pomáhají i Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Velice si vážíme pomoci Dobrých andělů. Za to, jak nám všem pomáhají, jim ze srdce děkujeme. Není to lehké a každá koruna je pro nás velmi důležitá. Příspěvky používáme na terapie, potravinové doplňky a zdravotnický materiál potřebný k péči o výživovou sondu. Dobří andělé nám pomáhají i s nákupem pohonných hmot, protože velmi často cestujeme k lékařům do Prahy,“ vysvětluje maminka. „I když nám onemocnění dcerky vzalo určitou část svobody, díky ní jsme se naučili vážit si každého dne. Neřešíme malichernosti, protože nic než zdraví není důležité,“ uzavírají své vyprávění Vendula s Martinem.

Rodiče Vendula a Martin s věčně usměvavou Nellinkou

Jak pomoci – kontakty:

DOBRÝ ANDĚL, nadace, Holečkova 3331/37, 150 00 Praha 5

Marketing a PR manager: Zuzana Vítková, tel.: 608 918 608, e-mail: zuzana.vitkova@dobryandel.cz

IČ: 24161501, Spis. zn. N1231 městský soud v Praze

ID datové schránky: c4qrays, číslo účtu 8001008/5500

www.dobryandel.cz, andelskaposta@dobryandel.cz, tel.: 733 119 119

Koupit časopis