Časopis,  Dílna,  Hobby

Natíráme plasty

Co budeme potřebovat:

MATERIÁL:

 • nátěrovou hmotu vhodnou na plastové povrchy (např. Balakryl Plasty)
 • jemný brusný papír nebo brusnou houbičku
 • malířskou krycí pásku
 • hadřík nebo houbičku na omytí

NÁŘADÍ:

 • štětec
 • váleček

Obecný postup:

 1. Před natíráním nejprve zjistíme, jaký plast se vlastně chystáme natírat. Na spodní straně drtivé většiny plastových předmětů je uveden druh plastu (PVC, PP, PE, PS, PMMA apod.). Pro plastické hmoty neurčitého složení, recykláty, měkčené plasty a různé laminované povrchy je potřeba přilnavost předem vyzkoušet. Krycí barva není vhodná pro nátěry polyetylenu (PE), polypropylenu (PP) a teflonu.
 2. Předmět lehce zbrousíme brusným papírem nebo brusnou houbičkou, aby se zlepšila přilnavost nátěru.
 3. Povrch očistíme od prachu z broušení, odmastíme běžnými odmašťovacími přípravky a nakonec opláchneme čistou vodou.
 4. Jakmile je povrch připraven, otevřeme barvu a zamícháme – pozor na napěnění, aby nevznikly vzduchové bublinky. Barvu neředíme a rovnou aplikujeme ve dvou vrstvách s odstupem 4–6 hodin. Teplota natíraného povrchu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C.
 5. Nátěr aplikujeme rovnoměrně po celé ploše. Můžeme ho použít coby základovou a vrchní barvu zároveň, nebo jen jako základovou a pro vrchní nátěr zvolit jiný přípravek. Spodní nátěr vhodný na plasty mu zajistí dobrou přilnavost.

(Připravila: Helena Pokorná Hladíková, foto: Balakryl)

Další kutilské a hobby návody i zajímavé čtení najdete v čísle 05/2022, které seženete na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis