Časopis,  Dům,  Zahrada

Nekonečná zahrada kolem roubenky

Nově postavená roubenka se nachází na parcele, která má téměř deset tisíc metrů čtverečních. A protože zahrada plynule přechází do krajiny, vypadá jako nekonečná. Co a jak sem vysadit, aby nebyla nekonečná i péče o ni?

Samozřejmě bylo možné kolem roubenky vysít květnatou louku, která se seče dvakrát za sezonu, postavit sem pergolu s posezením a dva záhony – požadavky rodiny by to splňovalo a péči by také zvládli. Ale majitelé chtěli od tak krásné zahrady mnohem víc. Architekti proto velký pozemek ve svých plánech rozdělili na několik menších celků, a pro každý z nich našli využití. „Když jsem vstoupil na tento pozemek,
trochu jsem se zalekl. Prostor byl ohromný a vlastně dokonalý,“ vzpomíná architekt Ferdinand Leffler na první setkání s touto zahradou na okraji malé obce v Orlických horách.

Místa s nejkrásnějším výhledem do okolí slouží k posezení – pohodlí najdete nejen u stolku se židličkami a na lavici, ale trochu neobvykle se dá posedět i v kadibudce s velikým proskleným okénkem.

K čemu slouží další části zahrady? Jaké květiny tady rostou? A kde se nachází bazén, na kterém rodina trvala, ovšem architekti se báli, že pokazí výhled?

To vše se dočtete v srpnovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis