Byt,  Časopis,  Dům

Otěruvzdorné a čisticí povrchy

Zbaví bakterií i pachů

Z hlediska hygieny jde v každém interiéru především o čištění vzduchu a zabíjení mikroorganismů – prevence chřipky, snadné dýchání, zbavení se kouře a obtížných pachů. Fotokatalytický nátěr Protectam FN® je vhodný pro alergiky, astmatiky, hodí se na úřady, do bank, škol i domácností. Snižuje nemocnost, ve zdravotnických zařízeních chrání před nákazou, navíc čistí vzduch od dezinfekcí a pachů. Pokud však zabíjíte mikroby chemií, dané prostředí je těmito obvykle dokonce karcinogenními jedy také znečištěno. I mrtvé mikroorganismy navíc mohou způsobit nemalé potíže. Ovšem při použití Protectamu FN® všechny tyto mikroorganismy prostě „shoří“, úplně zmizí. V interiéru se výrobek používá jako sanitární fotoaktivní nátěr vhodný pro všechny běžné typy omítek a zděných či sádrokartonových podkladů. Nátěr má bílou barvu, vytvořená ochranná vrstva je průhledná s bílým odstínem. Vrstva je aktivní okamžitě při dopadu denního světla nebo umělého světla s podílem UV spektra.

Do kuchyně i dětského pokoje

Na Primalex Ceramic se při zátěžových testech opakovaně nanášelo 14 nejčastějších nečistot v českých domácnostech – kečup, hořčice, oříšková pomazánka, křída, permanentní a vodou ředitelné fixy, rtěnka, káva, čaj, červené víno, olej, červená řepa, borůvkový džus a šmouha od podrážek bot. Všechny stěny se opakovaně čistily a znovu špinily. Přitom při čištění běžným saponátem nedošlo k výrazné změně charakteru povrchu, stále si zachovával svou hlubokou matnost a hlavně čistotu. Na konci testů tak vnikl nátěr, který do sebe nečistoty nevsakuje, ale téměř je odpuzuje. Díky speciálním voskovým aditivům a silikátovým plnivům je výsledek mimořádně mechanicky odolný. Tento přípravek tak dokazuje, že nátěry mohou být nejen omyvatelné, ale rovněž se dají skutečně vyčistit. Odolnosti čerstvě natřených ploch proti běžnému poškození se za standardních podmínek dosáhne nejpozději za 24 hodin od aplikace. Proti všem hlavním škůdcům však až po 3-4 týdnech.

Stačí 48 hodin

Dnešní pokročilé malířské hmoty dokážou odstranit dokonce letité skvrny způsobené cigaretovým kouřem nebo našimi ratolestmi, poradí si s plísněmi či stopami po dlouhodobě zatékající vodě. Pokud na takovou „umazanou“ omítku aplikujete běžný malířský nátěr, pak za měsíc nebo v lepším případě za dva vystoupí flek znovu na povrch. Caparol Iso deck je bílý nátěr s vysokou kryvostí, který dokonale a nadobro zakryje všechny skvrny. Po natření skvrn je však třeba vyčkat 48 hodin a teprve poté začít malovat. Jedná se o speciální nátěr, proto počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Souboj se starou výmalbou

Budete-li chtít vymalovat starší byt, už se nemusíte pouštět do pracného škrábání staré malby. Existují totiž i malířské nátěry, které se dokážou prolnout do nahromaděných podkladních vrstev a spolu s nimi vytvořit pevný, neloupající se a neopadávající celek (např. Weber Kerapas expres). Přitom stačí pouhý jeden nátěr. Mnozí z vás jistě znají jednu z oblíbených dekorativních technik – tvrdý váleček tisknoucí na již hotový jednobarevný podklad všelijaké vzory. Ty se dříve nanášely anilinovými barvami, aby dobře vynikly a co nejvíce se třpytily. V bytech rodičů a prarodičů jste pak nejspíš léta zkoušeli tuto „okrasu“ zamalovat, zatřít a vyškrábat až na zdivo, leč bezúspěšně… Jedno řešení však přece jen existuje – vyzkoušejte nátěr na odstranění nikotinových skvrn. To jediné totiž zabírá.

Text: Stojan Černodrinski, foto: Shutterstock a archiv firem

Koupit časopis