Byt,  Časopis,  Chytrá domácnost,  Dům

Pachotěsná klapka nedovolí, aby se zápach vrátil zpět

Pachotěsná klapka nepustí odvětraný vzduch zpět do místnosti. 

Zápach patří k elementům, který může výrazně snížit komfort vašeho bydlení. Vzniká nejen vaším přičiněním, například vařením, ale také se do interiéru může dostat třeba společnými stoupačkami. Jak se před pachem bránit? Nainstalujte do vzduchového potrubí protizápachovou zpětnou klapku Dalap GBV.

V jakých případech se řeší problémy s vracejícím se zápachem?

Problémy s navracejícím se zápachem se řeší především na toaletách nebo v kuchyních. Při vypnutí ventilátoru na toaletě či digestoře v kuchyni se může pach i přes zpětnou klapku vrátit zpět do místnosti. Tento problém se řeší také v situaci, kdy mají obyvatelé bytového domu společné stoupačky. Kvůli vznikajícímu průvanu či poryvům větru se může znečištěný vzduch dostat zpět do potrubí a následně vniknout do obytných místností.

Běžná zpětná klapka problém řeší jen částečně, účinnější je klapka pachotěsná

Mnozí lidé mají za to, že problém se zpětným prouděním odpadního vzduchu vyřeší instalací běžné zpětné klapky například do digestoře či koupelnového ventilátoru. Takové běžné zpětné klapce ovšem chybí těsnící mechanismus, který by návratu pachu zabránil na 100 %. Jestliže chcete mít absolutní jistotu, že se odvětrávaný vzduch nevrátí zpět, sáhněte po pachotěsné klapce Dalap GBV, která se instaluje přímo do potrubí. Od té běžné se však liší svojí konstrukcí, která zabraňuje zpětnému proudění odpadního vzduchu. 

Jak vypadá konstrukce protizápachové klapky Dalap GBV

Pachotěsná klapka se skládá z těchto částí:

  • těsnění, které tvoří dvojitá gumová manžeta,
  • magnetu a ocelového šroubku, jež tvoří magnetické uzavírání,
  • silikonové membrány,
  • plastového těla a rámu klapky.

Zejména těsnící mechanismus a magnetické uzavírání eliminují možnost chvilkového otevření klapky a propouštění odéru zpět do místnosti. Přítlačnou sílu magnetu si navíc můžete seřídit dle potřeby, a to díky povolení či uvolnění ocelového šroubku. Vzhledem k magnetickému uzavírání si pachotěsná klapka žádá silnější ventilátor. Ideální jsou ventilátory řady Dalap AP. Při spuštění ventilátoru dojde k otevření klapky se silikonovou membránou a při jeho vypnutí dochází k jejímu zavření, které jistí magnet.

Díky zavírání na magnet máte jistotu, že se klapka neotevře. 

Správná instalace a umístění zpětné pachotěsné klapky jsou klíčové

Pachotěsné klapky jsou kompatibilní jak s kovovým, tak plastovým potrubím. Jsou dostupné v různých průměrech od 100 mm do 200 mm. 

Návod na montáž pachotěsné zpětné klapky Dalap GBV 

Jak postupovat, pokud se rozhodnete klapku instalovat do ventilačního potrubí?

  • Klapka by se v potrubí měla nacházet na dobře přístupném místě, což oceníte při údržbě i vyjmutí.
  • Klapku je možné instalovat do vertikálního i horizontální potrubí (při zajištění dostatečného tlaku vzduchu).
  • Otevírací část musí být umístěna ve správném směru proudění vzduchu.
  • V horizontálním potrubí musí být klapka instalována v dokonale svislé poloze. Tolerovaný odklon může být maximálně 5° od svislé osy klapky. Osa otevírání membrány musí být vždy ve vodorovné poloze.

Regulace přítlaku

Pokud si chcete nastavit sílu přítlaku klapky, budete potřebovat křížový šroubovák. Tím buď povolíte, nebo přitáhnete ocelový šroubek. Zvýšení přitažlivosti dosáhnete tak, že šroubek přitáhnete blíže k magnetu.

Péče o zpětnou klapku proti zápachu

Žádné části protizápachové klapky nevyžadují údržbu. Pokud by však byla používaná v prašném a vlhkém prostředí, je potřeba její stav čas od času zkontrolovat a případně ji očistit. Pro čištění vám bude stačit roztok z vody a běžného mýdla.

Chcete si i vy užívat svěžího vzduchu bez vracejících se zápachů? Vsaďte na dokonale těsnící protizápachové klapky Dalap GBV.

Koupit časopis