Časopis,  Mazlíčci

Péče o psího seniora

V jakém věku se pes stane seniorem? Pro výrobce krmiv je to zhruba v sedmi letech. Stejně jako lidé i zvířata procházejí různými etapami života, mění se a stárnou – velká plemena daleko dříve než malá.

Věk se nedá zastavit a o psí seniory se musíte starat poněkud jinak než o mladá zvířata. Stáří se dá většinou poznat na srsti. Víc je věk patrný u tmavých jedinců než u světlých. Nejvíc se léta projevují v oblasti čenichu, okolo očí a také na špičce ocasu. Někteří psi, hlavně pudli, mívají ve stáří holé hřbety čumáků, což zpravidla znamená, že bojují s nemocnou štítnou žlázou. U dalších ras už není například tak sytá barva nosní houby. Pouhým okem uvidíte, jak se vytratil pigment a tvoří se šupinky. Srst dokáže odhalit mnoho tajemství a jen pozorný majitel, veterinář nebo psí kadeřník jí porozumí.

Péče o srst

V seniorském věku je třeba zvířeti dopřát jemnější a šetrnější opečovávání. Někteří starší psi mívají problém s hygienou a jejich srst začíná být cítit a víc plstnatí. Existují šampony a kondicionéry vyvinuté speciálně pro ně – jde o jemnou kosmetiku, která obsahuje vitamin D. Ten reguluje potřeby stárnoucí kůže a odstraňuje zápach spojený se změnou v metabolismu. Tato kosmetika dodá kůži svěžest, hebkost a výživu a zvíře se lépe cítí. Další změnou na kůži bývají různě velké bradavičky, výrůstky a tukové bulky. Psi je mívají naprosto všude, na zádech, na čumáku, v uchu a třeba i na tlapce mezi prsty.

Stříhání staršího jedince se musí přizpůsobit hlavně jeho individuální potřebě a také tomu, jaký má stav srsti. Zpravidla bývá už hodně prořídlá a má jinou barvu než v mládí, ovšem není to pravidlem. Nejvíc srst ubývá na zádech a některá zvířata trpí i demodikózou, tedy napadení parazitem. Aby se kůže starších psů ochránila hlavně před sluncem, nechávají se při stříhání na zádech delší chlupy, klidně i pět centimetrů, zakryjí tak holá místa. V zimě je dobré staré psy oblékat a chránit před nepřízní počasí, protože srst už tolik nehřeje jako u mladých zvířat. Jelikož je pes i méně pohyblivý, venku by rychle prochladl a potom by trpěl i bolestí kloubů a páteře.

Další rady, například jak psího seniora krmit nebo jak se starat o jeho zuby a drápky, najdete v zářijovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis