Časopis,  Recepty,  Zahrada

Aronie – černý poklad vaší zahrady

Aronie neboli temnoplodec, lidově černá jeřabina, by neměla chybět na žádné jedlé zahradě. Můžete ji pěstovat jak samostatně, tak zasadit do živého plotu, nejlépe v kombinaci s dalšími keři s chutnými plody.

Plody aronie obsahují vitaminy A, B2, K a C a mají vysoký podíl flavonoidů, především antokyanů, které působí protizánětlivě, snižují hladinu cholesterolu a regulují množství krevního cukru. Mají také antioxidační účinky, a tedy posilují imunitu, pomáhají při vysokém tlaku i při srdečně-cévních a trávicích obtížích. Připisuje se jim i celá řada dalších zdravotních účinků. Zasyrova jsou plody hodně trpké, tato chuť ale zmizí, když přejdou mrazem. Dají se výborně zpracovávat na šťávy, džemy a želé a také sušit. Džem skvěle chutná v jogurtu, ale i k masitým jídlům, k omáčkám a k sýrům místo brusinek. Šťáva bez vaření si zachovává všechny vitaminy a další cenné látky, musí se ale skladovat v chladničce.

Víte, že aronii si můžete vypěstovat doma na zahradě? Jaké podmínky potřebuje? Co potom s jejími plody? Recepty a další informace najdete v srpnovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho na http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis