Mazlíčci,  Zahrada

PRAVIDLA pro přikrmování ptáků

Zimní přikrmování pomáhá zachránit životy ptáků. Někdo sype do krmítek celý rok, podle odborníků
je to ale špatně. Pomáhat byste měli během zimy, koncem března už krmítka přestaňte plnit.

Při krmení ptáků slétajících se na krmítko – zapomínat byste ale neměli ani na kachny a labutě na rybnících a řekách – dodržujte tři pravidla: pravidelnost, kvalita a přiměřenost.

KRMÍTKO NENECHÁVEJTE PRÁZDNÉ

Jestliže si ptáci zvykli k vám na zahradu nebo na parapet létat do krmítka, a to zůstane několik dnů prázdné, nemusejí včas najít další zdroj potravy a mohou uhynout. Když tedy máte krmítko na chatě nebo na chalupě, kterou jedete zkontrolovat jednou za měsíc, pořiďte tam samonásypný typ s velkým zásobníkem. K dostání jsou i výrobky na 13 litrů slunečnicových semen.

ČÍM KRMIT

Stejně jako kočce a psovi nedáváte zbytky lidského jídla, protože víte, že škodí jejich zdraví, nedělejte to ani u ptáků. Zbytky sladkého nebo slaného pečiva jim mohou přivodit vážné zažívací obtíže i smrt. Výjimkou je jen neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj, ty sem z kuchyně přinést můžete. Do krmítka patří jen plody, jejich semena a jádra, základem je slunečnice. Konopná, sezamová a podobná semena, mák, ořechy nebo plody šípku, jablka, hrušky, aronie, jeřabiny, hložinky, bezinky, trnky, dřínky a další poslouží jako doplněk. Vhodný je i lůj, přidat můžete i trochu ovesných vloček nebo kousky libového masa. Ty je však nutné odebrat, pokud je do druhého dne ptáci nezkonzumují. Ať už vyberete cokoli, potraviny na krmítku musejí být kvalitní a nezkažené. Zbytky čerstvého ovoce je třeba odstranit po jednom či dvou dnech, když se začnou kazit. Pokud ptákům dáváte suché plody, chraňte je před vlhkostí stříškou s přesahem nebo si pořiďte samonásypné krmítko.


Protože taková potrava obsahuje jen minimum vody, vytvořte vedle pítko – stačí mělká miska s vodou, existují však i závěsná napajedla. Za bezmrazých dnů se ptáci nejen rádi napijí, ale mnohdy i vykoupou – peří si musejí udržovat čisté i v zimě, se špinavým se jim špatně létá. Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídnete, tím víc druhů se slétne, a vy je budete moct pozorovat.

Jak vybrat krmítko? A kolik potravy je pro ptáky tak akorát? To se dozvíte v pokračování článku, který vyšel v lednovém Praktiku. Koupíte ho nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis