Časopis,  Dům

Alternativní bydlení jako cesta ke štěstí

Situace kolem nemovitostí není dnes zrovna růžová a mnoha lidem se hroutí sny o vlastním bydlení. Opravdu ale neexistuje nic mezi doživotním podnájmem nebo doživotní hypotékou? Někteří jedinci našli kompromis a hlavně – jsou v něm šťastní a spokojení. Podívejte se, jak se žije v jurtě, karavanu nebo malé chatce…

Žít v jurtě? Proč ne!

Manželé Nereoovi, oba povoláním fotografové, žijí ve Skalistých horách a za svoje obydlí si vybrali jurtu. „Náš pozemek leží skoro tři kilometry nad mořem a původně jsme na něm chtěli postavit chatu nebo dům. Pak jsme si ale uvědomili, že postavit dům obnáší jednání s architekty, stavaři, povolení… Ale pro jurtu jsme nic takového nepotřebovali, tu jsme si mohli postavit hned,“ vypráví Steven a dodává, že když navíc zjistili, že v okolí žije v jurtách celkem dost lidí a dobře jim to funguje, nebylo nad čím váhat. Další příjemná věc je podle Stevena i Hannah fakt, že u jurty víte, co a jak stavíte. Stavba jurty je totiž velmi specifická, postup i materiály dobře vyzkoušené. „Základní desku jsme si nechali vybudovat od profesionálů, samotnou jurtu už jsme však stavěli sami. Jakmile se položily podlahy, měli jsme dva dny na dokončení celé stavby, aby ji nepoškodil déšť. Chvílemi to bylo těžké, občas i humorné, ale zvládli jsme to. A dostavil se pocit obrovského uspokojení,“ popisuje Steven vznik jurty, která stojí mimo veškeré inženýrské sítě. „Máme kompostovací záchod a solární napájení na 110 voltů. Topíme dřevem, ale většina oken je orientována na jih, takže máme dost tepla ze slunce.“

Mnoho obyvatel jurt má podle Stevena často pocit, že musí vnitřek rozdělit na menší prostory jako v domě nebo bytě. Ale prostor jurty se využívá mnohem lépe, když interiér zůstane otevřený. „Neutrpí tím ten pocit volného prostoru. Náš interiér má celkem čtyřicet metrů čtverečních a ani ho celý nevyužijeme. A co se týče nábytku, nepočítejte s tím, že sem nakoupíte věci z IKEA a nějak to poskládáte. Takový nábytek se sem navíc ani duchovně nehodí.“ A co vlastně Steven a Hannah považují za největší rozdíl oproti životu ve městě a v běžných obydlích? „Když si sami postavíte vlastní příbytek, máte k němu blíž. Dojde vám, že můžete věci sami vyrábět a opravovat, což je radost. Život v jurtě a přírodě vás také odnaučí plýtvat. Naopak teď máme starosti, které jsme nikdy neměli. Třeba aby nám psa nenabral na rohy sob. Na druhou stranu neplatíme složenky, netrápí nás dopravní zácpy a každodenní stres. Jasně, všechno není legrace, ale na takovém životě je něco zdravě tělesného,“ dodává při pohledu na svou jurtu spokojeně Steven.

Zdroj: Huntington, F.: Off Grid Life – Život bez sítí, Grada 2021; připravila: Helena Pokorná Hladíková (texty redakčně upraveny)

Celý článek si můžete přečíst v Praktiku č. 8/2021, které lze zakoupit na www.casopisyprovas.cz

Koupit časopis