Časopis,  Mazlíčci

Barvení psů: módní trend, nebo týrání?

Co vede lidi k tomu, že chtějí nabarvit srst psa a udělat z něj medvídka pandu, leoparda či tygra?  Je to snaha ohromit okolí, nebo jde o specifický důkaz lásky ke zvířeti? Podobné je to s extravagantními střihy jak psí, tak kočičí srsti. Zvířatům nesvědčí ani jedno.

Trend barvení srsti se do Evropy dostal z Asie. V asijských zemích je ovšem vztah lidí ke psům jiný než u nás. Se zvířaty se tam zachází poněkud jinak. O některá se majitelé starají až příliš, neboť je mají na prodej. Dělají z nich živé loutky, panenky. Nutí je oblečené ležet v košíkách, pózovat a čekat, až si je někdo koupí. Jde o pouhé zboží. Psa si můžete zakoupit i v obchodě, kde jsou ve výkladní skříni umístěné klece a v nich štěňata i koťata. Mají tam vodu a někdy i hračky. Pro Evropana jde o hodně smutnou zkušenost. Samozřejmě se i v těchto zemích najde skupina lidí podobných našim pejskařům, kteří své mazlíky mají rádi, pravidelně je venčí, čas od času jim dají obleček nebo s nimi zajdou do psího salonu. Salony vypadají jako u nás, ovšem jejich služby se liší – běžně nabízejí barvení psů, lakování drápků a další nesmysly, které v tuzemsku – naštěstí – zatím nejsou vůbec rozšířené. Jde totiž o úpravy pro zvířata hodně nebezpečné. Mnohem rizikovější jsou, pokud se do nich pouštějí majitelé sami doma. Není to tak snadné jako barvení vlasů svépomocí. U psů to v lepším případě končí ztrátou srsti či alergickou reakcí kůže, v horším popáleninami peroxidem či jinými látkami.

Kdy je barvení přijatelné

Při nejvyšší opatrnosti a při použití správných přípravků je barvení srsti v některých případech přijatelné. Jde například o jemné doladění původní barvy u prokvetlé srsti či u zdravé srsti mladších psích seniorů, kteří už nemají tak výrazný pigment. U opravdu starých a hodně prošedivělých psů to ale raději nedělejte. Nikdy nepoužívejte barvy určené lidem, ale spreje na odrosty, které neobsahují peroxid ani alkohol. Dají se koupit v hnědé a černé barvě, případně se dá projasnit a rozzářit bílá barva. V tomto případě však existuje i lepší řešení. U bílých plemen někdy bývá problém se znečištěnou a zabarvenou srstí na náprsence, kolem úst nebo od moči. Lepší než psa barvit je použít bezpečné a prověřené vybělovací šampony, které vám nabídnou v psích salonech nebo je koupíte ve speciálních obchodech. Určitě nepoužívejte výrobky určené lidem, pes pak může mít místo sněhobílého kožichu srst nažloutlou, spálenou či krepatou.

Na co si dát při péči o zvířecí srst pozor? Co dělat, když psa svědí kůže? Odpovědi na tyto otázky najdete v listopadovém Praktiku. Ten koupíte nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis