Časopis,  Dílna,  Dům,  Hobby

Nepodceňujte správné lepení

Pro pevné a trvanlivé spojení dvou stejných či různých materiálů je třeba zvolit odpovídající lepidlo. Těch ovšem najdete na trhu spoustu a často bývá problém správně určit, které je k čemu vhodné.

V domácnosti, na stavbě nebo při drobných opravách je třeba lepit plasty, kůži, gumu, korek, pěnový polystyren, textil, kámen, mramor, dřevo, sklo, papír a mnoho jiných materiálů. Zejména jejich různý stupeň poréznosti je zásadním faktorem při výběru typu lepidla. Jiné zvolte, pokud budete lepit dva materiály porézní, a jiné potřebujete na materiály neporézní nebo budete-li spojovat předměty s kombinací těchto vlastností.

Základní dělení

Lepidla se dělí podle způsobu vytvrzování na tuhnoucí vsáknutím nebo odpařením rozpouštědla či vody. Dál existují typy, které vytvrzují chemickou reakcí, což může být třeba smíchání dvou složek, působení vzdušné vlhkosti a podobně. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro stanovení správného typu lepidla na konkrétní lepený spoj. Porézní materiály, což je nejen dřevo, ale i papír, textil nebo beton, umožňují vsáknutí a odpaření rozpouštědel obsažených v lepidle. Naopak neporézní materiály – kovy, pěnový polystyren, plasty a sklo – odpaření těchto rozpouštědel neumožní. Při použití nevhodného lepidla spoje držet nebudou.

Slepit lze skoro všechno

Tradiční bílá disperzní lepidla tekuté či pastovité konzistence po vytvrdnutí částečně zprůsvitní a poslouží na opravy nábytku či dřevěných hraček. Často se používají i při ručních pracích a při výrobě dekoračních předmětů. Mohou vás překvapit svojí univerzální použitelností. Dobře lepí především dřevo a papír, vytvářejí pevné, pružné a voděodolné spoje a ani při nanášení nijak výrazně nezapáchají. K jejich výhodám patří i možnost vytvrzený spoj po napaření nebo nahřátí opět rozebrat. Oproti vteřinovým vyžadují disperzní lepidla alespoň několikahodinovou dobu vyzrávání. Používejte truhlářské svěrky nebo alespoň těžší předměty, které vám umožní spoj fixovat a zatížit. Jestliže to tvar lepeného předmětu dovolí, dá se k zafixování využít i dílenský svěrák. Lepidlo se nanáší dřívkem nebo štětcem, některá balení mají aplikační nástavce. Dokud disperzní lepidlo nezaschne, je ředitelné vodou. Spoj je pevný, pružný a odolává vodě. Tekuté disperzní lepidlo není vhodné nanášet ve větší vrstvě. Po nanesení ho nechte krátce zavadnout, přiložte lepené strany k sobě a zafixujte na dobu předepsaou výrobcem.

Víte, jak správně postupovat při lepení dřeva? Je lepší v obchod sáhnout po speciálních lepidlech, nebo doma oceníte i ta univerzální? To vše se dočtete v prosincovém vydání Praktiku. Ten koupíte nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis