Časopis,  Chytrá domácnost

Velké prádlo

Pračka H WASH 500 nabízí chytrou funkci vyfoť štítek a per. Hoover

Pračka a sušička nebo pračkosušička? Obě varianty – dva samostatné spotřebiče i jeden kombinovaný – mají svoje výhody a nevýhody. Končené rozhodnutí při pořizování záleží především na konkrétní rodinné a bytové situaci.

Praní a sušení prádla v jednom přístroji – to zní prakticky. Odborníci ale zastávají názor, že toto řešení je vhodné spíš pro jednočlenné a dvoučlenné domácnosti a pro opravdu malé byty, kde není místo na samostatnou sušičku ani na sušák na prádlo s dostatečnou délkou šňůr. I větší rodina ale pračkosušičku využije, když je potřeba občas rychle vyprat a usušit prádlo, například když se děti vrátí z letního tábora nebo z pobytu na horách. 

Výhody a nevýhody

Vstupní investice při nákupu jednoho kombinovaného spotřebiče je zpravidla nižší než při nákupu dvou samostatných spotřebičů. Odpadá také přendávání mokrého vypraného prádla z pračky do sušičky – prádlo do pračkosušičky, jak se takovýto kombinovaný přístroj označuje, dáte špinavé a vyndáte čisté a usušené. Kombinovaný přístroj ovšem spotřebovává víc vody i energie než samostatná pračka a sušička. Údaje o roční spotřebě proudu vycházejí z toho, že se kombinovaný přístroj používá 200x za rok pro praní při teplotě 60 °C a pro sušení – to znamená, že se zapíná zhruba 4x týdně. Moderní sušičky jsou vybaveny účinnou technologií tepelného čerpadla, zatímco pračkosušičky často využívají k ochlazení teplé vodní páry vodu, což zvyšuje její spotřebu jak při praní, tak i při sušení, a tím i náklady na vodu.

TIP: Obecně platí, že dražší kondenzační sušičky nabízejí nejnižší možnou spotřebu energie, zatímco levnější sušičky nižších energetických tříd mají dražší provoz a vyplatí se spíš pro příležitostné sušení.  

Jako příslušenství lze dokoupit i držák na boty, který ocení zejména sportovně založené rodiny. Philco

Je také potřeba vzít v úvahu časový faktor. V kombinovaném spotřebiči lze usušit jen část (zhruba polovinu) prací náplně. Pro usušení všeho vypraného prádla je proto nutné počítat s dvojnásobně dlouhou dobou. Naproti tomu máte-li samostatné spotřebiče, můžete během sušení první várky pračku znovu naplnit a zapnout. V pračkosušičce, dokud se prádlo suší, pochopitelně nic dalšího nevyperete. Moderní pračkosušičky ale nabízejí i kratší programy, které umožňují vyprání a usušení prádla za hodinu. Je pravda, že samostatná pračka a sušička zabírají víc místa, dají se ale umístit nejen vedle sebe, nýbrž i na sebe – dolů pračku a na ni sušičku. Když se kombinovaný přístroj porouchá, nemůžete ani prát, ani sušit a náklady na opravu jsou zpravidla vyšší než na opravu samostatných spotřebičů. V sektoru kombinovaných přístrojů je také obecně menší výběr.

TIP: Zaměřte se při koupi na uváděný objem prádla. Na trhu jsou kombinované spotřebiče s objemem 7, 8 nebo 9 kg prací náplně a s objemem 4 až 6 kg prádla na sušení. To znamená, že když vyperete plnou pračku, budete muset téměř polovinu mokrého prádla nechat na usušení „čekat“, případně pověsit na šňůru.

Sušička Rapidó nabízí 7 rychlých programů v trvání od 30 do 90 minut. Candy

Tipy pro výběr

Pokud chcete prát ekonomicky, nemá smysl kupovat spotřebiče se zbytečně velkou, ale ani s příliš malou kapacitou. U praček vystačí pro dvoučlennou domácnost objem 6 kg, pro rodiny s 3 až 4 členy pak 7 až 8 kg. U sušiček je zpravidla pro 2 osoby dostatečná kapacita 7 kg suchého prádla, domácnost, v níž žijí 3 až 4 osoby, využije objem 8 i 9 kg. Hlasitost sušičky by neměla překračovat 65 decibelů, zejména pokud je umístěna v koupelně nebo v kuchyni. Energii při sušení ušetříte tím, že prádlo co nejvíc vyždímáte (nastavíte 1400 až 1600 otáček). Sledujte údaje o péči na textilních výrobcích – některé materiály sušení v sušičce nesnášejí a mohly by se srazit.

Nové užitečné funkce

Výrobci přicházejí stále s novými vylepšenými funkcemi praček a sušiček. U praček je šikovná například funkce automatického dávkování pracího přípravku i aviváže, zkrácené programy pro rychlé praní a podobně. U sušiček jsou to zase programy pro sušení jemného prádla a džínů, dětská pojistka a další. Některé sušičky jsou vybaveny držákem na vlněné oblečení nebo boty, případně lze toto příslušenství dokoupit. Pro osoby s alergiemi je užitečný antialergický program, výhodná je funkce hlídající dokonalé využití pracího prostředku. U některých spotřebičů odpadá nutnost třídění – mají programy, které šetrně vyperou a usuší i smíšené náplně, třeba bavlnu a syntetiku.

Text: mm, foto: archiv firem

Koupit časopis