Byt,  Dům,  Hobby,  Řemesla

Méně obvyklé způsoby ošetření dřeva

Chcete-li dosáhnout co nejdelší životnosti dřevěných staveb a dílů, je třeba materiál ošetřit – nejlépe impregnovat – ještě před stavbou. Také je nutné omezit na minimum faktory a prvky, které jeho životnost zkracují, tedy vyvarovat se vyčnívajících šroubů nebo rezavějícího spojovacího materiálu. Měli byste také zabránit zatékání do míst na řezu, ochránit části zapuštěné do země, udělat správně usazení trámů či kůlů na kotevní patky a zajistit jejich maximální ochranu před odstřikující dešťovou vodou. I když použijete sebekvalitnější nátěr, je potřeba dřevo chránit dalšími doplňkovými opatřeními. Vyplatí se to zejména tam, kde je dřevo součástí nosných konstrukcí nebo kde je vystaveno extrémnímu náporu povětrnostních podmínek, vlhkosti či vodě.

Jednou z méně rozšířených alternativ k syntetickým či vodou ředitelným lazurám na dřevo je dřevní tér. Jde vlastně o léta známý a zvláště ve Skandinávii osvědčený přírodní produkt, který se vyrábí metodou pálení smolných oddenkových částí a kořenů borovic bez přístupu vzduchu. Tmavá tekutina medové konzistence, která v průběhu tohoto procesu vznikne, vykazuje velmi dobré dlouhodobé výsledky při ochraně dřeva nejen proti vodě a slunci, ale i proti plísním.
Natírá se štětcem, ideálně v teplém slunném počasí, kdy se tér rychle vsakuje a zasychá. Nehoblovaný povrch vyžaduje alespoň dvě vrstvy nátěru, každou další vrstvu naneste vždy až po zaschnutí předchozí. Tmavšího odstínu snadněji docílíte nanášením většího počtu tenčích vrstev. Ředí se terpentýnem nebo lněným olejem. Pro silnovrstvý a velmi tmavý nátěr lze použít i čistý tér, který je však potřeba zahřát ve vodní lázni na 50 stupňů Celsia.
Dbejte na to, aby bylo dřevo před natíráním zcela suché, jinak by mohl tér dělat skvrny. Aby ošetření vydrželo dlouhá léta, je dobré zopakovat první nátěr térem už po roce.

Dřevní tér je ideální k ošetření dřevěných staveb a dílů, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy, tedy roubenek, srubů, pergol, plotů, šindelových střech nebo okenic. Ze začátku je tér intenzivně cítit, časem však jeho vůně vyprchá. Na tuzemském trhu ho bez problémů seženete v řadě e-shopů specializovaných na nátěrové hmoty nebo na potřeby pro tesaře.

Další variantou netradičního ošetření dřeva je jeho opalování. Jak na to se dozvíte v únorovém vydání Praktiku. Ten koupíte nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis