Časopis

Při ochraně proti virům myslete na detaily!

Karanténní opatření, uzavření většiny obchodů a restaurací i omezení pohybu venku znamená, že dnes maximum času trávíme ve svých domovech. Přesto ale může dveřmi domů paradoxně procházet více cizích lidí než obvykle. Důvod je zřejmý: necháváme si vozit nákupy potravin a jídlo z restaurací, zboží z internetových obchodů, které bychom si jinak vyzvedli třeba cestou z práce, nakupujeme s doručením do domu a také se možná i ve vašem domě nyní pohybuje více pracovníků sociálních služeb nebo různých dobrovolníků, poskytujících pomoc vašim sousedům.

Abychom udělali pro ochranu před dalším šířením nákazy maximum, musíme si dávat pozor i na zdánlivé detaily.

  • 1. Nikomu nepůjčujte svůj klíč od domu. Nejde jen o bezpečnost, ale také o ochranu před nákazou. Neházejte kurýrům klíče z okna, ale nechte si zaplacené zásilky doručit za dveře a sejděte si pro ně sami.
  • 2. Tlačítka výtahu mačkejte klíčem. Výtah v současné době ale používejte co nejméně (ve vzduchu přežije koronavirus až 3 hodiny), a pokud není zbytí, jezděte pokud možno jednotlivě. Chůze po schodech je zdravější i mimo současný krizový stav.
  • 3. Pokuste se zajistit vyšší frekvenci úklidu společných prostor, nebo přinejmenším pravidelnou desinfekci klik a výtahů. Dezinfekční prostředky a čistidla jsou aktuálně nedostatkové zbožím, ale i použití běžných saponátů má velký význam.
  • 4. Nesahejte na kliky a madla holýma rukama. Při pohybu ve společných prostorách domu používejte rukavice, nebo alespoň berte za kliky a madla přes stažený rukáv (riziko nákazy prostřednictvím oblečení je minimální).

TIP
Dveře od bytových domů by měly být vybaveny samozamykacími chytrými zámky a v ideálním případě také řešením bezkontaktního odemykání prostřednictvím čipu nebo kartou. Pak nemusí nikdo z obyvatel domu manipulovat s klíči.

Zdroj: www.assaabloy.cz

Koupit časopis